In het kader van het 30-jarig jubileum van Kookclub LCC schrijft Dolores maandelijks een vrolijke, inspirerende column over eten en koken.
Er zijn zoveel heerlijke recepten om te maken dat je soms door de bomen het bos niet meer ziet. En dan zijn er van die momenten dat je zin hebt om iets lekkers te maken, maar verder geen enkel idee hebt wat. Om die reden houd ik een lijstje binnenkort koken bij.
Daar staat van alles en nog wat op, zoals iets dat we al lang niet meer hebben gemaakt. Dat kan zo simpel zijn als pannenkoeken of mosselen met 'nduja en koriander. Of iets dat ik nog niet eerder zelf heb gemaakt, zoals misosoep of spaghetti met bottarga; gerechten waarover ik heb gelezen en waarvan ik weet dat wij ze heel erg lekker gaan vinden.
Maar ook handige gerechten, waar lekker veel groenten en kruiden in gaan en die niet al te bewerkelijk zijn. Zoals de frittata voor de zaterdagse lunch in de winter. Dit is feitelijk een gevulde omelet uit de oven; zo’n handige basis waar je eindeloos mee kunt variëren. Gevuld met spinazie, ui, verse kruiden, tomaatjes en kruidenkaas. Of paddenstoelen met ui en blauwe kaas. En natuurlijk voor de liefhebbers paprika, spekjes en chorizo of 'nduja (geeft altijd veel pit en smaak) en ui.
Of het KLM- (Koelkast Leeg Maken)-menu, nu niet voor de salade maar voor de warme frittata. Groene asperges (of bimi) met ham of kip. Zoete aardappel (wel even voorkoken of heel dun snijden op de mandoline) met rode ui en ricotta. Een Griekse variant met courgette, munt en feta. Enfin, je kunt het zo gek niet bedenken of het kan in de frittata. Echt een eitje! Er zijn ook varianten waarbij je een soufflé bakt, maar goed is goed, hè? Ik ben geen chef.
De kunst is om het langzaam te garen zodat de omelet mooi licht van kleur blijft. Dek je ovenschaal af met een deksel of wat folie als dat nodig is. Als er iets overblijft, kun je dat bewaren in de koelkast voor de volgende dag (of 's avonds bij de borrel nog een stukje). En als je voor iedereen een eigen kleine quichevorm gebruikt, kun je het gerecht nog beter personaliseren: vega, kip, vlees, vis—alles kan en mag. Het staat ook mooi en gezellig op tafel. Serveer met een salade en stokbrood of Turks brood als je een wat stevigere maaltijd nodig hebt.
Van mijn lijstje ga ik binnenkort de kip tandoori maken. Met een zelfgemaakt kruiden- en specerijenmengsel. Van kippendij, omdat dat lekkerder is dan filet. Ik heb GPT gevraagd naar geschikte bijgerechten bij de tandoori. Uit de lijst van acht kies ik een zelfgemaakt naanbroodje van desem en een raita (yoghurtsaus met komkommer en munt). Ik heb er nu al zin in!
Als je de frittata hebt gemaakt, laat je het dan even weten onder dit bericht op Facebook? Dat is leuk! 😊 Intussen blijf ik mijn lijstje aanvullen en afstrepen.
Met culinaire groet,Dolores
Tip: Frittata uit de oven