
Het Oosterhoutse bedrijf Janus Vaten begint vandaag met het leveren olievaten voor een kunstwerk van kunstenaars Christo and Jeanne-Claude in Londen. Dit kunstwerk met de naam ‘The London Mastaba’ is van 19 juni tot 9 september te zien in het Hyde Park in het de Engelse hoofdstad Londen.
De 82-jarige in kunstenaar Christo Vladimirov Javacheff, geboren in Bulgarije, werd vooral bekend door zijn 'inpakkunst'. Zo pakte hij ooit de Pont Neuf in Parijs en de Rijksdag in Berlijn in. Maar hij ging ook al vaker aan de gang met Oosterhoutse vaten. Janus Vaten en Christo zijn in dat opzicht oude bekenden. In 1966 werd Janus Vaten, toen nog gevestigd in Gorinchem, voor het eerst gevraagd een sculptuur van vaten te installeren. Frits en Henk Janus hebben destijds eigenhandig de vaten gespoten en geconstrueerd. Daarna werden onder andere ook vaten geleverd voor een soortgelijke project van Christo in het Franse Saint-Paul-de-Vence. Ook voor hun nieuwste kunstwerk in Londen wisten Christo en de Franse kunstenaar Jeanne-Claude Marie Denat het Oosterhoutse familiebedrijf weer te vinden. Janus Vaten mag de ruim 7.500 door Christo gespecificeerde vaten leveren voor een speciaal kunstwerk dat de komende weken zal worden opgebouwd.
Het kunstwerk wordt een drijvende piramide van 20 meter hoog, 40 meter lang en 30 meter breed op Serpentine Lake, een meer in het Londense Hyde Park. Het is 'slechts' een voorbode voor wat nog gaat komen: 'The Mastaba, project for Abu Dhabi UAE'. Dat wordt een hoge afgeknotte piramide geheel opgebouwd uit gekleurde olievaten. Die geplande Mastaba in de woestijn van Abu Dhabi zal 150 meter hoog, 225 meter diep en 300 meter breed worden en daarmee de grootste sculptuur ter wereld. Omgerekend zijn dat ca 410.000 vaten van het Oosterhoutse bedrijf. Wanneer Christo and Jeanne-Claude met die megaklus aan de gang willen gaan is op dit moment nog niet bekend.